ANKARA TİYATRO YAPIMCILARI DERNEĞİ
      
      
                   ANKARA TİYATRO YAPIMCILARI- ANTİYAP
TURGAY YILDIZ ÇOCUK OYUNU YAZMA YARIŞMASI
2022
ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

2021’de yitirdiğimiz Tiyatrocu, Yazar, Eğitmen, skeçleriyle toplumsal muhalefette önemli bir yer edinen Turgay Yıldız anısına düzenlenen, çocuk tiyatrosuna yeni ve özgün oyunlar kazandırmak ve çocuk tiyatrosuna büyük emekler vermiş Turgay Yıldız’ı yaşatmak amacıyla AnTiYap- ANKARA TİYATRO YAPIMCILARI DERNEĞİ ve TURGAY YILDIZ AİLESİ işbirliğiyle bu yıl ilk kez düzenlenen Turgay Yıldız Çocuk Oyunu Yazma Yarışması ödül töreni 21 Haziran 2023 Çarşamba günü Ankara’da, Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezinde gerçekleşti.

AnTiYap ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle Türker Yılmaz’ın sunumuyla gerçekleşen ve Turgay Yıldız’ın yaşamından kesitler aktarılan törenin açış konuşmasını AnTiYap Başkanı Ali Nihat Yavşan yaptı. Yavşan konuşmasında "Cumhuriyetimizin kurucusu, devrimlerin yapıcısı ulu önder Atatürkümüzün ‘Sanatsız kalmış bir milletin yaşam damarlarından biri kopmuş demektir,’ sözünü ilke edinerek geleceğe ilerleyeceğiz. Her ne olursa olsun, koşullar ne olursa olsun sanatımızı yapmak için örgütlü mücadelemizi sürdüreceğiz," derken sözlerini şöyle sürdürdü: " İstedik ki güzel insanımızı, kardeşimizi yaşatırken, bir yandan da hiç yapılmayan, önemsenmeyen çocuk oyunu yazınına onun adıyla ışık olalım. Turgay Yıldızımız ölümün ötesine geçti. O eleştirel skeçleriyle, yazılarıyla, çocuk oyunlarıyla, eserleriyle ve Turgay Yıldız Çocuk Oyunu Yazma Yarışması ile yaşayacak."

Yavşan’ın konuşmasının ardından Levent Üzümcü, Kemal Aydoğan ve bazı Turgay Yıldız dostlarının video mesajları yansıdı perdeye.

Amcası Abdullah Yıldız Turgay’ın bir şiirini okurken ağabeyi ney sanatçısı Cevdet Yıldız neyiyle şiire eşlik etti.

Ödül Töreni

92 oyunu değerlendiren Prof. Dr. Üstün Dökmen, Naci Aslan, Ulviye Karaca ve Figen Çakmakoğlu’dan oluşan seçici kurulun oyçokluğu kararıyla kazanan Yusuf Sağlam’a birincilik ödülü, Nursel Çetin’e ikincilik ödülü, Özlem Erben’e üçüncülük ödülü; çocuk tiyatrosu yazınına yeni bir soluk olması ve cumhuriyet aydını Turgay Yıldız'ın sonsuza dek yaşaması dileğiyle sunuldu.

Mevsimlerin Masalı adlı oyunuyla üçüncülük kazanan Özlem Erben şöyle konuştu: "Turgay Yıldız’ı birebir değil ama ortak arkadaşlarımız aracılığıyla tanıyorum. Bir gün tanışmayı umut ettiğim bir insandı; demek ki bu şekilde tanışacakmışız. O yüzden bu ödülü almak benim için çok önemli, çok değerli. Umarım layık olabilirim, daha iyi oyunlar yazabilirim. Umarım açtığı çocuklarla ilgili koridorda yürümeyi ben de başarabilirim."

Zenginlik Düşkünü Beyaz Piyano adlı oyunuyla ikincilik ödülü alan Nursel Çetin törene katılamadı. İletisinde özetle şöyle dedi: "Turgay Yıldız’ı şahsen tanımasam da sosyal medyadan izliyordum ve çevremizde olup biten adaletsizliklere karşı duruşunu destekliyordum. Dereceye girmek beni onurlandırdı. Turgay Yıldız’ın güzel anısına selam eder, yarışmada emeği geçen AnTiYap Derneğine ve jüri üyelerine teşekkür ederim."

Sasa’nın Teşekkürü adlı oyunuyla birinci olan Yusuf Sağlam özetle; "Sınıf arkadaşım ve dostum Turgay Yıldız benim için hep özeldi ve özel de kalacak. O çocuk tiyatrosu üzerine kafa yormuş, üretimlerde bulunmuş, ömür tüketmiş, bunun yanında tiyatronun gelişimi, yaygınlaşması gelenek ve beslenmesi ile geleceğin güzel yarınlarına kavuşması temelinde olmazsa olmazı dert bilmiş Turgay Yıldız’ın vermiş olduğu emeklere minnettarız. Adına çocuk oyunu yazma yarışması düzenlenmesi ve bunun sürdürülebilecek umutta olması övgüye değer vefa örneği ve çok anlamlıdır," şeklinde konuştu.

Törene Prof. Dr. Aysel Köksal Aksoy, Prof. Dr. Tülin Sağlam, Sıtkı Tekmen, Yavuz Sepetçi, Şenol Tiryaki ile AnTiYap yönetim kurulu ve üyeleri, Turgay Yıldız dostları, tiyatroseverler katıldı.

Katılımcılar bir yıl sonra, 2. Turgay Yıldız Çocuk Oyunu Yazma Yarışması ödül töreninde buluşmak üzere vedalaştılar.